به وردپرس خوش آمدید. این اولین نوشتهٔ شماست. این را ویرایش یا حذف کنید، سپس نوشتن را شروع نمایید!

دونا در اواسط ۷۰ سالگی بود، یک زن قوی و سالم، سرپرست یک خاندان بزرگ. با وجود این، او سابقه بیماری قلبی وراثتی داشت. و یک روز، دچار حمله ناگهانی درد قفسه سینه شده بود. اما متاسفانه به جای اینکه به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشد، دونا با یک تصمیم اشتباه، در حدود ۱۲ ساعت به تخت خود رفت تا درد از بین برود.

دفعه بعد که به دیدن پزشک خود رفت، از او یک نوار قلب گرفتند، که نشان می‌داد میزان انرژی او به تدریج کاهش یافته است.

نمی‌توانست فعالیت‌های فیزیکی زیادی را که پیش از این از آن لذت می‌برد انجام دهد. به جایی رسید که حتی نمی‌توانست با نوه‌هایش بازی کند، و حتی برای برداشتن نامه‌ها، تا جلوی درب رفتن هم برایش کار زیادی بود.

یک روز، که نوه‌اش آمد تا سگ را برای پیاده‌روی بیرون ببرد، مادر بزرگش را روی صندلی مرده یافت. پزشکان گفتند که این یک بی نظمی قلب بود که به نارسایی قلبی منجر شده است. اما آخرین چیزی که باید به شما بگویم این است که دونا فقط یک بیمارعادی نبود، دونا مادرم بود.

این داستان از زبان چاک موری موسس سلولهای بنیادی و پزشکی احیا کننده (Institute for Stem Cell and Regenerative Medicine) در دانشگده واشنگتن است. و احتمالن داستانی آشنا که متاسفانه این روزها زیاد اتفاق می‌افتد. برای همین تصمیم گرفتیم در این باره نوشته‌ای منتشر کنیم.

امروز قرار است در این نوشته درباره یک بیماری قلبی به نام بیماری عروق کرونری صحبت کنیم.

البته شاید بد نباشد بدانید این بیماری همچنین با نام‌های بیماری عروق کرونر قلب (CHD) یا بیماری ایسکمیک قلب (IHD) هم شناخته می‌شود.

پس اگر موافق باشید، بیاید اطلاعات بیشتری درباره آن به‌دست بیاوریم.

پست مرتبط

۱ دیدگاه

ارسال دیدگاه